Kas atvedė į 1863-64 metų sukilimą?

Kiekvienas, pasigilinęs į XIX a. vidurio lietuvių – lenkų sukilimą prieš Rusiją, sutiktų to laikmečio kalbas, apie tai, kad Lietuvoje kaimas buvo šviesesnis, nei Lenkijoje, jame buvo didesnis geresnio gyvenimo troškimas, revoliucingumas. Tuo tarpu kaimynai lenkų valstiečiai, būdami kultūriškai labai artimi to meto lietuviams, buvo nepalyginamai tamsesni.

Iš kur šis faktas? Ogi paprastas – Lietuvos kaimą, prieš keletą metų buvo išblaivinęs Motiejus Valančius. O kai kaimas išblaivėja , jau ir savo šalies užsimano, dalgiais maskolius pakapot puola.

Štai paskaitykime to laikmečio aprašymą iš 1921 metais išleistos knygos apie šį sukilimą: Skaičius žmonių, nepatenkintų dvarininkais, vis augo. Klebonai ima skirtis nuo dvaro. Jų tarpe buvo ir valstiečių, mažųjų bajorų, kurie skersavo į didelius ponus. Vyskupas Valančius atsargiai, bet nuosekliai, stengėsi per kunigus paimti liaudį į savo rankas ir tik ja remtis. Dėl to jis rašė, spausdino ir platino knygelių lietuvių kalba. Kunigų tarpe atsirado žmonių, kurie aiškiai rodė savo nemėgimą pono-bajoro kalbos-lenkų, jų raštų, o kūrė savo.

Kunigai pirmieji plačiu mastu pradėjo organizuoti liaudį, kaip atsirado tik tam galimybės. Forma – grynai dorinė-tikybinė, bet ji turėjo socialio, dargi tautinio pagrindo. Leidus rusų valdžiai, vyskupui Valančiui raginant, kunigai ėmė kurti blaivybės brolijas Žemaičiuose, jos atsirado ir Vilniaus vyskupijoje. Liaudies šaukimui stoti į tas brolijas užsiėmė žemesnieji kunigai, varė tat atsidavę, gerumu ir piktumu; buvo pastangų, kad žmonės visai nustotų gerti degtinę.

Blaivybės brolijose pradėjo reikštis liaudies visuomenės gyvenimas. Bajorų pykimas ir kliudymas tik didino jų augimą.

Žinoma, iškarto ėmė daryti kliūtis tie bajorai, kurie turėjo bravorus ir žydai – smuklininkai. Sunki tai buvo kova dėl įtakos. Naugirdėlyje, pvz., kunigas pasakė karštą pamokslą prieš degtinę. Akcizninkai tyčia pastatė degtinės bačką prieš bažnyčią ir ėmė žmonėms dykai dalinti. Daug jų nusigėrė, viena moteriškė net mirtinai…

Taigi, Motiejus Valančius ir jo laisvos šalies vizija VS žydai, troškę prasigėrusios ir pinigus jiems į smuklę nešančios lietuvių tautos. Su kuriais tu?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s